Kursy Walut

Waluta kupno sprzedaż
CHF 3,6696 3,7459
EUR 4,1731 4,3899
GBP 4,7072 4,9414
USD 3,4810 3,6547
zobacz pełne notowanie

Newsletter

Chcesz być informowany o promocjach i nowościach? Wpisz swój email.
zrezygnuj z otrzymywania newslettera

Aktualności

2017-08-28

Święto Plonów w województwie Wielkopolskim z Bankami Spółdzielczymi SGB

Banki Spółdzielcze SGB wzięły udział w XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich w Gnieźnie. Jednym z poruszanych tematów oprócz podziękowania za zebrane plony była konieczność likwidacji szkód i odbudowy majątków po tegorocznej nawałnicy, która przeszła m.in. nad Wielkopolską w sierpniu br.

Wielkopolskie obchody dożynkowe odbyły się w niedzielę 27 sierpnia. Udział wzięli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, powiatowych i duchowieństwa oraz delegacje rolników z całej archidiecezji i Wielkopolski. Głównym punktem obchodów była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka na Placu św. Wojciecha u stóp dotkniętej kataklizmem katedry gnieźnieńskiej.
 
DSCF6218_gotowe.jpg

Abp Polak przyznał, że w tym roku święto dziękczynienia za plony jest naznaczone świeżą pamięcią o dramatycznych wydarzeniach, podczas których Polacy przekonali się o własnej kruchości w starciu z potężnymi siłami natury, z nawałnicą, która – jak dodał, niszczyła nie tylko dachy kościołów i domów, ale olbrzymie połacie lasu, nie oszczędzając również obsianych zbożem pól czy wręcz zebranych już i składowanych w spichlerzach tegorocznych plonów.

Najbardziej pozytywnym przesłaniem wypływającym z tegorocznej homilii dożynkowej jest fakt, że obok zniszczeń nawałnica wyzwoliła też wielkie pokłady ludzkiej solidarności i bezinteresownej pomocy.

W tym roku wojewódzkim obchodom dożynkowym towarzyszyła Wystawa Rolnicza pod hasłem „Tradycja i nowoczesność” zorganizowana głównie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Promowała ona rolnictwo regionu, wskazywała najnowsze trendy, a także możliwości związane z przedsiębiorczością. Wystawę otwierali m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Wicemarszałek – Krzysztof Andrzej Grabowski, Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego – Beata Tarczyńska.
 
DSCF6168_gotowe.jpg

W kilku miejscach rozstawionych zostało kilkadziesiąt stoisk najróżniejszych firm, instytucji, organizacji oraz osób prywatnych, którzy działają w rolnictwie na wielu szczeblach – od pracy społecznej, poprzez produkcję własną, kończąc na mechanizacji czy unowocześnianiu działalności gospodarstw. Stoisko pokazowo-informacyjne Banków Spółdzielczych SGB reprezentowanych przez Bank Spółdzielczy w Gnieźnie stanowiło jeden z najchętniej odwiedzanych punktów na mapie wystawy.
 
DSCF6174_gotowe.jpg

DSCF6184_gotowe.jpg
 
Święto dziękczynienia za plony jest rok rocznie jednym z najważniejszych momentów w życiu Polskich rolników. Banki Spółdzielcze SGB na terenie całego kraju, będąc aktywnym członkiem lokalnych społeczności, co roku angażują się we wsparcie tego doniosłego wydarzenia.
 
DSCF6187_gotowe.jpg

DSCF6173_gotowe.jpg

drukuj